Şifalı Bitkiler Kavun ( Cucumis melo )

Kavun, kabakgiller familyasına ait bir yıllık, sürüngen gövdeli bitki ve bu bitkinin meyvesidir. Olgunlaşmamış hali meyve olarak tüketilir ve bu meyveye kelek adı verilir. Kavun; Sürüngen gövdesi metrelerce uzayabilir. Yaprakları...
25 Aralık 2011 13:06
Font1 Font2 Font3 Font4

kavun 150x150 Şifalı Bitkiler Kavun ( Cucumis melo ) Kavun, kabakgiller familyasına ait bir yıllık, sürüngen gövdeli bitki ve bu bitkinin meyvesidir. Olgunlaşmamış hali meyve olarak tüketilir ve bu meyveye kelek adı verilir. Kavun; Sürüngen gövdesi metrelerce uzayabilir. Yaprakları yürek biçiminde oldukça büyüktür. Çiçekleri koltuk altından çıkar. Kavun türüne ve çeşidine göre kalın kabuklu, iri meyvesinin içi etli,sulu ve bol çekirdeklidir. Ana vatanı Orta Asya ve Anadolu’dur. Türkiye’de yetişen başlıca türleri; Topatan, Hasanbey, Van kavunu, Altınbaş, Ankara kavunu, Kırkağaç kavunu’dur. Bol miktarda su barındırır, a ve c vitamini bulunur ayrıca iyot ve krom bulunur.

Kavun Faydaları

Vücudu serinletir.

İdrar söktürücü etkisi vardır.

Romatizma ağrıları için faydalıdır.

Basur için kullanılır.

Böbrekleri temizler

Böbrek taşlarını ve kumlarını dökmeye yardımcı olur.

Yatıştırıcı etkisi vardır.

Vücuda rahatlık verir.

Uykusuzluğa iyi gelir.

Cilt için faydalıdır.

Kullanım Şekli

Çekirdekleri dövülüp suda kaynatıldıktan sonra elde edilen su içilirse göğüs ağrısı ve öksürüğe karşı faydalıdır. Cilt bakımı için kavun ezildikten sonra sütle karıştırılıp yüze sürülür. Cildi canlandırır ve besler.

Ülser ve sindirim iltihabı olanlar kullanmamalı.

Şifalı BitkilerŞifalı Bitkiler ve FaydalarıBitkisel Yağlar

Bitkisel TedaviCilt BakımıSaç BakımıSağlıklı Yaşam

 

Şifalı Bitkiler – Şifalı Bitkiler ve Faydaları – Bitkisel Tedavi

Google+ Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa