KALP SAĞLIĞI İÇİN KULLANILAN BİTKİLER

Balık Vücudun ihtiyaç duyduğu ancak kendi içinde üretemediği omega 3 yağ asitlerini doğal kaynaklardan karşılamak gerekir. Yapılan araştırmalarda omega 3 tüketenlerin koroner kalp hastalıklarının düşük sayıda olduğu görülmüştür. Balıklar; omega...
1 Nisan 2010 16:42
Font1 Font2 Font3 Font4

kalp KALP SAĞLIĞI İÇİN KULLANILAN BİTKİLER

Balık

Vücudun ihtiyaç duyduğu ancak kendi içinde üretemediği omega 3 yağ asitlerini doğal kaynaklardan karşılamak gerekir. Yapılan araştırmalarda omega 3 tüketenlerin koroner kalp hastalıklarının düşük sayıda olduğu görülmüştür. Balıklar; omega 3 yağ asitleri açısından zengindir.

Kan basıncının düşmesine, damarların esneklik kazanıp kan akışının düzenlenmesine yardımcı olur.

Somon balığı, orkinos, uskumru, hamsi, sardalye gibi balıklarda yüksek oranda omega 3 yağ asitleri bulunur. Kalp sağlığınızı korumak için sofranızda mutlaka balık bulundurun.

Kuruyemişler

Sağlıklı yağlar ve proteinler açısından zengin kabuklu kuruyemişler kalp sağlığını korumanız için en kolay tüketebileceğiniz yiyeceklerdendir. Hazırlamak için özel bir zamana gerek yoktur, bilgisayar başında çalışırken bile kuruyemiş yiyebilirsiniz.

Tekil ve çoğul doymamış yağlar içeren fındık, ceviz gibi kabuklu yiyecekler iyi kolesterol seviyesini artırır.

Cevizde bulunan E vitamini cildinizin sağlığı için de faydalıdır.

Yapılan araştırmalarda haftada 2 avuç ceviz yiyenlerin kalp krizine yüzde 50 daha az yakalandığı görülmektedir.

Kuru Baklagiller

Kalp sağlığınızı korumak için en ekonomik ve lezzetli yöntemlerden biri de yeterli oranda kuru baklagil yemektir. İçeriğinde bulunan çözünür posa kolesterol düzenlenmesine ve kalp sağlığının korunmansa yardımcı olur.

Nohut, mercimek, bakla, börülce, soya fasulyesi gibi baklagil ailesinden yiyecekleri beslenme planınıza dâhil edin.

Google+

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa