İŞTAH KESİCİ BİTKİLER

  Yiyecek arzusu; yeme sırasında hissedilen hoş bir duygudur.İştah, yiyecek gereksinimi nedeni ile ortaya çıkan tatsızbir duygu olan açlıktan farklıdır. Beyindeki iki kısım tarafından düzenlenen iştah; kokan, tadı olan ve...
1 Nisan 2010 15:13
Font1 Font2 Font3 Font4

iştah kesici İŞTAH KESİCİ BİTKİLER 

Yiyecek arzusu; yeme sırasında hissedilen hoş bir duygudur.İştah, yiyecek gereksinimi nedeni ile ortaya çıkan tatsızbir duygu olan açlıktan farklıdır. Beyindeki iki kısım tarafından düzenlenen iştah; kokan, tadı olan ve iyi görünen yiyecek çeşitlerinden hoşlanılması ile öğrenilir. Geneksel olarak iştahı uyarmak üzere önerilen çeşitli tonikler ve reçeteler vardır.

 

Maydanoz

Salata ve yemeklerde kullandığımız maydanoz metabolizmayı hızlandırıyor. Vücutta ödem toplanmasını engelliyor. Bu sayede olduğunuzdan daha kilolu görünme sorunu ortadan kalkıyor.

Birkaç dal maydanozu 1 bardak kaynar suya atıp birkaç dakika demlenmesini bekleyip içebilirsiniz.

Adaçayı

Bitki çayları arasında en çok tercih edilen adaçayı zayıflamaya ve kilo kontrolüne yardımcı oluyor. Her gün

2 bardak adaçayı içtiğinizde iştahınızın düzenlendiğini fark edeceksiniz.

Fesleğen

Salata ve yemeklerin vazgeçilmez baharatı fesleğen; vücutta fazla su tutulmasını önlüyor. Fesleğenin içindeki yağlar moralinizin yüksek olmasını sağlıyor.

Sadece koklamak bile iştahınızı kontrol etmenize yardımcı oluyor.

Kekik

Türk Mutfağında sık kullanılan baharatlardan biri kekiktir. Sindirim ve boşaltım sisteminin düzenli çalışmasına, metabolizma hızının yükselmesine yardımcı oluyor.

Kendinizi daha zinde hissetmek, kilo vermek istiyorsanız sofranızdan kekiği eksik etmeyin.

Biberiye

Genellikle et yemeklerinde kullanılan biberiye taze ya da kuru olarak tüketilebilir. Kan dolaşımın hızlanmasına, cildin yenilenmesine ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur.

Tere

Salatalara lezzet katan tere; vücutta yağ yakımı işlemini hızlandırıyor. Mutlaka çiğ olarak ve az miktarda tüketmeye dikkat etmelisiniz. Ayrıca, bol miktarda C vitamini içermektedir.

Sinameki

Kabızlık ve sindirim sistemi sorunlarında etkili rolü bulunmaktadır. İştahınızı kontrol altına almanıza yardımcı olacaktır.

Mate Yaprağı

Dünyada obezite tedavisinde kulanılan bir bitkidir, içeriğindeki etken maddeler iştah kapatma özelliğine sahiptir günde 2-3 fincan çay olarak yemeklerden önce tüketebilirsiniz.

Google+

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa