|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
şifalı bitkiler

Hibiscus sabdariffa

Kategori: Şifalı Bitkiler Eklenme Tarihi: Mar 22nd, 2011 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

Hibiskus sabdariffa ebegümeci familyasından bir bitki türüdür. Ülkemizde Kerkede, Nar çiçeği ve Hibiskus olarak bilinir. Batı Afrika kökenli bir bitki türü olup Asya’da da yetiştirilmeye başlanmıştır. Çok yıllık bir bitki olmasına karşın tohumdan üretilir. Bitki

hibicus sabdariffa 150x150 Hibiscus sabdariffa

Hibiskus sabdariffa ebegümeci familyasından bir bitki türüdür. Ülkemizde Kerkede, Nar çiçeği ve Hibiskus olarak bilinir. Batı Afrika kökenli bir bitki türü olup Asya’da da yetiştirilmeye başlanmıştır. Çok yıllık bir bitki olmasına karşın tohumdan üretilir. Bitki özelliği; Sap ve yaprak rengi koyu yeşille kızılımtırak arasında değişir, yaprakları üç ila beş boğumlu, 8 ila 15 santimetre uzunluğundadır; çiçekleri kremsi beyaz ya da soluk sarı renkte olup 8 ila 10 santimetre çapındadır. Çanak dibinde 1,5-2 santimetre çapında, çanak ucunda 3-3,5 santimetre çap kesbeden çiçek dış örtüsü, her birinin dibinde koyu kırmızı bir leke bulunan etli çanak yapraklardan oluşur. Hibiscus sabdariffa killi geçirgen topraklarda ve tropik iklime sahip bölgelerde yetişir. Toprak demir, magnezyum ve kükürt bol miktarda bulunmalıdır. Bu maddeler bakımından fakir olan topraklarda yetişen Hibiscus sabdariffa tibbi açıdan bir değer taşımaz.  Hibiscus sabdariffa’da bulunan bazı etken maddeler; thiamin, kalay, selenyum, potasyum, demir, pectin, malik asit, magnezyum, kobalt, krom,çinko ve vitamin C Hibiscus sabdariffa; kırmızı, ekşimtırak çiçek çanakları yerel içecek, salça, reçel, konserve ve baharatlı turşu yapımında kullanılır; yaprak ve bitki sapları salata ya da pişmiş sebze olarak tüketilir ve acılı yemekleri baharatlandırmaya yarar.

Hibiscus sabdariffa’ nın Faydaları

Tansiyon dengeleyici

Şeker hastalarına yardımcı

Akciğer kanserine karşı yardımcı

Sindirimi kolsylaştırıcı

Gaz söktürücü

Tokluk hissi vererek zayıflamaya yardımcı olur

Antiseptik ve antibakteriyeldir

Güçlü bir antioksidan

Wilson hastalığına karşı kullanılır

Damar sertliğine karşı yardımcı

Yüksek tansiyonu düşürücü etkisi vardır

İyi huylu kolestrolun yükseltilmesinde faydalı

Soğuk algınlığında kullanılır

UYARI: Demire bağlı anemi tedavisi gören kişiler, Guatr ve troid rahatsızlığı olanlar, Kemoterapi ve radyoterapi tedavisi gören kişiler bu bitkiyi kullanmamalıdır. Hamile ve çocuklarda kullanırken bir uzmana danışılmalıdır.

KULLANIM ŞEKLİ

Tavsiye edilen normal dozajı; Bir su bardağı suyun içerisine bir tatlı kaşığı ya da bir tutam kurutulmuş bitkiden konulur 2-3 dk hafif ateşte kaynatılır. Hazırlanan karışım 5 dk dinlendirildikten sonra içilir. Günde 2-3 defa tüketilebilir, her defasında yeniden hazırlanır bekletilmez.

 

199 views

şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler