|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
şifalı bitkiler

GAZ SÖKTÜRÜCÜ BİTKİLER

Kategori: Bitkisel Tedavi Eklenme Tarihi: Ara 27th, 2010 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

 Bağırsaklarda gaz birikimi, yetersiz sindirimin tipik bir belirtisidir. Ve bu durumun oluşmasında; Sindirimi zor yemeklerin veya kişinin sindiriminin duyarlı olduğu belirli yemeklerin yenmiş olması. Aşırı miktarda alkol kullanımı da bağırsaklar için ağır bir sindirim problemi

gaz 150x150 GAZ SÖKTÜRÜCÜ BİTKİLER Bağırsaklarda gaz birikimi, yetersiz sindirimin tipik bir belirtisidir. Ve bu durumun oluşmasında; Sindirimi zor yemeklerin veya kişinin sindiriminin duyarlı olduğu belirli yemeklerin yenmiş olması. Aşırı miktarda alkol kullanımı da bağırsaklar için ağır bir sindirim problemi oluşturur. Bağırsaklar, bazı hastalıklar yüzünden (gastrit, divertikül, pankreas iltihabı, bağırsak tembelliği) veya anlık problemler nedeniyle (sinirlenme, kabızlık, ishal) besinleri gereğince sindirebilecek durum değildir.
Gaz birikimi genellikle, sindirim sisteminin bazı besinleri sindirmekte yetersiz kaldığının bir belirtisidir. Örneğin süt ürünlerini pek çok kişi tam olarak sindiremez, çünkü bağırsaklarında süt şekerini parçalayabilmek için gerekli olan enzimler yetersizdir. Süt, yoğurt veya öteki süt ürünlerini tükettiğinizde bağırsaklarınızda gaz şişkinliğinin artıp artmadığına siz de dikkat edin. Eğer artıyorsa, bu tür ürünlerin tüketimini sınırlaya bilirsiniz.
Bağırsak işlevleri, kişinin ruhsal durumundan fazlasıyla etkilenir. Ruhsal çöküntüler, korkular ve baskı altında tutulan saldırganlık duyguları bağırsak işlevlerini olumsuz etkiler ve orada yaşayan yararlı bakteri florasının düzenini de bozar. Stres ve kızgınlık sadece mideye vurmakla kalmayıp, bağırsaklara da vurur.
UYARI
Alınan tüm önlemlere rağmen gaz şişkinliğinde bir iyileşme olmuyorsa bir hekime gidin. Sindirim sisteminizde önemli bir hastalık olabilir!
Yavaş yiyin! Yavaş yiyin ve çok iyi çiğneyin! Yemeğini zaman baskısı altında şöyle bir çiğneyip mideye indiren kişi bu arada epeyce havayı da yutar ve bu durum da şişkinliğe yol açar. Fast-food yiyeceklerinden de mümkün olduğunca uzak durun, çünkü onlar çok yağlı ve sindirimi zor yiyecekler olduğu için, ayrıca gaz oluşumuna da katkı sağlarlar.
Mikrobiyolojik tedavi! Sürekli gaz şişkinliği sıkıntısı yaşayanlar, bağırsak bakteri florasını güçlendirmek için, sindirim enzimleri ile uygulanan bir tedaviden yararlanabilirler.

GAZ SÖKTÜRÜCÜ ŞİFALI BİTKİLER

Anason, Kimyon, Kişniş, Rezene, Civanperçemi, Nane, Oğul otu, Papatya, Pelin otu, Kakule, Kedi otu

Gaz Söktürücü Çay;

Anason Tohumu

Kimyon Tohumu

Kişniş Tohumu

Rezene Tohumu

Kullanımı:

Bütün bitkilerden bir çay kaşığı bir bardak kaynamış suyun içerisinde 10 dk demlendirilir. Yemeklerden yarım saat kadar önce içildiğinde sindirim salgılarını ve de iştahı arttırarak, gaz oluşumunu önler. Eğer yemek sonrasında gaz sıkıntısı çekiliyorsa hemen bir bardak tatlandırılmamış çay içilmelidir. Gazın dışarı atılmasına da yardımcı olur. Hiçbir yan etkisi olmayan bu çay bebeklere bile içirilebilir. Bebekler için kullanımı; günde 2-3 defa 4-5 damla şeklinde kullanılır.

Şifalı Bitkiler

943 views

şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler