|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
şifalı bitkiler

Şifalı Bitkiler Çoban Çökerten ( Tribulus terrestris )

Kategori: Şifalı Bitkiler Eklenme Tarihi: Nis 9th, 2010 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

Şifalı Bitkiler Çoban Çökerten; Demir dikeni,çakır dikeni, deve çökerten, çarık dikeni de denir.Avustralya kökenli olan bu bitkinin bazı türleri Asya, Afrika ve Amerika’da da yetişmektedir. Çoban çökerten, tek yıllık  yabani bir bitkidir.Yere yatık olarak büyür ve

çoban çökerten Şifalı Bitkiler Çoban Çökerten ( Tribulus terrestris )Şifalı Bitkiler Çoban Çökerten; Demir dikeni,çakır dikeni, deve çökerten, çarık dikeni de denir.Avustralya kökenli olan bu bitkinin bazı türleri Asya, Afrika ve Amerika’da da yetişmektedir. Çoban çökerten, tek yıllık  yabani bir bitkidir.Yere yatık olarak büyür ve sarı çiçekleri vardır.  Çoban çökerten etken maddeleri: köklerinde azot, sabit yağlar, alkaloit, resin; sap ve gövdesinde fructose, sucrose, nişasta, meyvelerinde; protein, yağ, diastase, glikosid resin bulunur. Ayrıca Çoban çökerten de carboline saponin, steroidal saponinler bitkiden değişik yöntemlerle ayrıştırılarak elde edilen bitki karışımlarında standart hale getirilir.

Çoban Çökerten Faydaları

 Erkeklerde antrapoz belirtilerini azaltıcı
Erkeklerde testosteronu arttırıcı, dengeleyici ve normal seviyesini koruyucu
Erkeklerde sperm sayısı,miktarı ve hareketliliğini artırıcı.
Şeker ve damar tıkanıklığında etkilidir.
Böbrek çalıştırır ve taş düşürücüdür.
İdrar söktürücüdür.
Cinsel güç arttırıcı.
Vücut direncini arttırıcı.
Yüksek tansiyonu normal seviyeye çeker.
Kadınlarda yumurtlama problemlerine karşı kullanılır.

KULLANIM ŞEKLİ
Çoban çökertenin 30-60 günlük kullanımı tavsiye edilir.
Kurutulmuş yaprak ve çiçek karışımlarından bir tutam alınır üzerine 1 su bardağı kayanmiş su atılır.10 dk demlendirilir. Süzülerek içilir.

NOT: Tansiyonu düşük olanlar kullanmamalıdır çok güçlü tansiyon düşürücü etkisi vardır.

1.127 views

Yorum Yapin “Şifalı Bitkiler Çoban Çökerten ( Tribulus terrestris )”

 1. ahmetbatuhan diyor ki:

  Niye dağınık anlattığınız acaba

 2. mahmut gülseren diyor ki:

  tribulus’ un-hipertansiyon vekolesterol ilaçları ve anti gülukanlarla etkileşimi varmı

 3. kardelen diyor ki:

  Merhaba Mahmut Bey
  Bitkisel ürünleri kullanmak istiyorsanız mutlaka doktorunuzdan onay almalısınız. Çoban çökerten bitkisi bazı kişilerde çok etkili olabiliyor. İlaçlarla aynı anda kullanılması sizin için tehlikeli olabilir. İyi günler.

 4. halil özgedik diyor ki:

  çoban çökerteni yaklaşık 1 aydır kullanıyorum. Çok faydasını gördüm. hatta kollarımdaki yağ bezeleri bile küçüldü. ayrıca kendimi daha zinde hissediyorum.

 5. kenan erdoğan diyor ki:

  halil bey günde kaç bardak içiyorsunuz tatlandırıcılarla alınıyormu sade mi içiliyor soğukda içilirmi tşkler

 6. kardelen diyor ki:

  Merhaba Kenan Bey
  Çoban Çökerten otunu günde bir defa bir su bardağı içerek kullanmalısınız, çok güçlü tansiyon düşürücü olduğu için fazlası zararlı olabilir. Bitki çayları genel olarak sade içilmelidir. Çoban çökerten çayı, kaynamış sıcak suda 10 dk. demlendirildikten sonra küçük ve yavaş yudumlarla ılık olarak içilmelidir. Tansiyon ilacı kullanıyorsanız mutlaka doktorunuza danışarak bitkisel destek ürünleri kullanmalısınız.
  İyi Günler

 7. kenan erdoğan diyor ki:

  teşekkür ederim deneyeceğim aç veya tok içimi fark edermi her seferinde yenimi demlemek gerekir ısıtıp içilebilirmi

 8. aytuğ diyor ki:

  selam,
  Bizde genetik kalp rahatsızlığı var,46 yaşındayım şu ana kadar hiç bir problem yaşamadım,10 seneyi aşkın hergün düzünli spor yapıyorum.Katı yağ tuz hayatımda yok.
  Ben alıç yaprağı,çobançökerten,ısırgan otu ,yeşil çay ve ginkgo bilboa yapraklarından birer tatlıkaşığı koyup,10 dakika demledikten sonra içiyorum,bunların hepsinin internetten okuduğum kadar görevleri bir birleri ile aynı sizce bir sorun teşkil edermi.
  saygılar.

 9. aytuğ diyor ki:

  pardon bir önceki mailde ,kenan bey yazmışım yanlışlıkla,
  sorum KARDELENE

 10. kardelen diyor ki:

  Merhaba Kenan Bey
  Çoban çökerten otunu tok karnınıza alabilirsiniz ve her seferinde taze olarak hazırlamalısınız ve tüketmelisiniz. ( kullanacağınız kurutulmuş bitkinin bir yıllık olmasına dikkat edin, güvendiğiniz kişilerden alınız lütfen )
  İyi Günler

 11. kardelen diyor ki:

  Merhaba Aytuğ Bey
  Siz hastalığınızı ciddiye alıp gerekli önlemleri almayı başarmışınız, tebrik ediyorum. Kullandğınız bitkiler kalp sağlığı için faydalı bitkiler ama bir kaç önerim olacak. Coumadin ve Heparin gibi ilaçları kullanıyorsanız Ginkgo biloba kullanmanızı tavsiye etmiyorum, zararlı olabiliyor. Yeşil çay ise en fazla 3- 5 dk. demlendirilerek kullanılır daha fazla demlenme süresi yeşil çay için zararlı olabiliyor. Çoban çökerten otu ise kuvvetli tansiyon düşürücü etkiye sahiptir. Sizin gibi ciddi rahatsızlıkları olan kişilerin daha bilimsel düzeyde oluşturulmuş hazır ürünleri kullanmasını tavsiye ederim burada önemli olan iyi firmaların kaliteli ürünlerinin kullanılması. ya da bu ürünleri ayrı ayrı belirtilen miktarda kullanmanızı tavsiye ederim. Kullandığınız bitkilerin linklerini size göndereyim oradan bir kere inceleyin yararları ve zararları yazıyor.
  http://www.tibbisifalibitkiler.com/alic-yapragi-ve-cicegi.html
  http://www.tibbisifalibitkiler.com/coban-cokerten-tribulus-terrestris.html
  http://www.tibbisifalibitkiler.com/ginko-biloba.html
  http://www.tibbisifalibitkiler.com/isirgan-otu-urtica.html
  http://www.tibbisifalibitkiler.com/yesil-cay.html

 12. aytuğ diyor ki:

  Değerli kardelen,
  Öncelikle vermiş olduğu bilgiler ve öneriler için teşekkür ederim.
  Şu ana kadar herhangi bir rahatsızlığım olmadı kalp açısından,fakat sanırım yan
  lış anladınız, ailede ırsi olarak kalp problemi var,bende bu sebebten dolayı yediğim ve içtiğime dikkat ediyorum.
  Herhangi bir ilaç kullanmıyorum,şimdilik kendimi doğal yönlerden korumaya çalışıyorum.Yanlızca kalp ve damarları koruma amaçlı,
  çobançökerten,yeşilçay,alıç yaprağı,ısırgan otundan birer tatlı kaşığı koyup 10 dakka demleyip günde 1 bardak içiyorum.tektek demlemeye iş dolayısı ile vaktim olmuyor. Bu şekilde bir arada demlememin herhangi bir sorunu varmı,bu konuda değerli bilgilerinizden yararlanmak isterim.
  yeşil çayın 3-5 dakkadan fazla demlenmemesi konusunda uyarmışsınız,ozaman son 5 dakika içerisinde yeşil çayı eklerim.
  saygılar

 13. kardelen diyor ki:

  Merhaba Aytuğ Bey
  Gerekli kontrolleri yaptırmışsanız ve bir rahatsızlığınız yok ise bu bitkileri karıştırıp kullabilirsiniz. Yeşil çayı son 5 dk eklemeniz iyi bir çözüm :) Önceki cevabımda yazdığım gibi bu tür karışık çay kullanmak istiyorsanız bilimsel olarak hazırlanmış ve dozajları ayarlanmış bitki çaylarını tercih etmeniz olacaktır.
  İyi Günler

 14. kenan erdoğan diyor ki:

  merhabalar 30 veya 60gün kullandıktan sonra tekrar kullanımı olmayacakmı tedavi edilmişmi oluyoruz tşk ler………….

 15. kardelen diyor ki:

  Merhaba Kenan Bey
  Çoban Çökerten çayını kür halinde tüketen kişiler için 30-60 günlük kullanımı tavsiye edilir. Bazı kişilerde bu kür süresi yeterli gelirken bazı kişilerde aynı sonuç alınamıyor malesef. 30 günlük kullanımdan sonra bir hafta ara verilmesi gerekir. 60 günlük kullanımdan sonra ise 20 gün ara verilir. Hastalığın seyrine göre bu kür sayısı arttırılabilir. Sürekli olarak kullanılan bir bitki çayı en fazla 6 ay devam etmelidir. 6 ay boyunca sürekli kullanılan bitki çayına 3 ay mutlaka ara verilmesi gerekir.
  İyi Günler

 16. yalçın diyor ki:

  mersinde mevsiminde toplayıp gölede kuruttuğum çoban çökerten bitkisini ihtiyacı olan arkadaşlara 0506 907 8610 nurmaralı tlfnmu arayarak ulaşabilirsiniz şifalı günler diliyorum

 17. MAHMUT KARAKAYA diyor ki:

  mrb. kardelen
  benim sorunum by pass ameliyatı oldum 4 damar değiştim ameliyattan sonra kalp la ilgili bir sorunum olmadı ancak normal lin az üzerinde de olsa tansiyon problemi yaşıyorum ve kollestelolüm var tip 2 şeker rahatsızlığım var düzenli bir beslenmeyle hiç sorunum yok 90 120 bazen tamamıyle aldığım gıdalarla beraber 130 140 oluyor tok karnına. ameliyat sonrası meydana gelen sertleşme sorunu ve isteksizlik erken boşalma gibi sorunlarım oldu.
  çoban çökerten otu benim için sorun olurmu ne tavsiye edersiniz. 1963 doğumluyum
  saygılar iyi çalışmalar

 18. kardelen diyor ki:

  Merhaba Mahmut Bey
  Çoban çökerten otu gerçektende çok etkili bir bitki, yanlış kullanımları zararlı olabilir. Sizin gibi büyük bir operasyon geçirmiş biri bu bitkiyi kullanırken mutlaka uzman hekimine danışarak kullanmalıdır. Bitkiler herkes için farklı sonuçlar verir bunu asla unutmamak gerekir.
  İyi Günler

 19. özgür diyor ki:

  Merhabalar,
  Benim sorunum her iki ayağımda toplardamarda oluşan derin ven trombozu ve bu yüzden coumadin kullanıyorum. ayak bileklerimde iç tarafında açık yara oluşabiliyor yaşımda 32 bir süredir 1 ayağımda da tıkanıklık var. Çoban Çökerten otu bana faydalı olabilirmi ve başka bunun yanında ne tavsiye edebilirsiniz ilginiz için Teşekkürler…

 20. kardelen diyor ki:

  Merhaba Özgür Bey
  Coumadin kullanan kişilere bitkisel destek ürünü kullanmasını tavsiye etmiyoruz. Doktorunuz için bitkisel destek ürünü kullanmanızda bir sakınca yok ise yine kendisinin tavsiye ettiği bitkisel destek ürününü kullanabilirsiniz.
  İyi Günler

 21. İ.Fethi Kutlay diyor ki:

  Gençlik yıllarımda en nefret ettiğim ot bu bitkiydi. Yalın ayak tarlada dolaşırken topuğumuza batardı. Yıllar önce yabancı biri gelip o zamanlar tarlada bol bulunan bu otu toplamak için rica etti bizde memnuniyetle kabul ettik. Bunu ne yapacağını sorduğumuzda Amerika ya göndereceğini söylemiş biz de inanmamıştık. Bak şeu Allah’ın işine :-)

 22. ömer dil diyor ki:

  hipofiz amaliyatı oldum .testesteron36-50arası değişiyordu.testojel adında 5 mgr lık günde iki doz jel kullanıyorum.130-180 değerine çıkardı.zizçe çoban çökerten etkiliolabilirmi.

  sayın kardelenin dikkatine

 23. kardelen diyor ki:

  Merhaba Ömer Bey
  http://www.tibbisifalibitkiler.com/testosteron-hormonu-ve-bitkisel-tedavisi.html
  Bu linkte bulunan bilgilerin size daha çok yardımcı olabileceğini düşünüyorum.
  İyi Günler

 24. nszn diyor ki:

  merhaba, benim böbreğimin biri çalışmıyor. hafif düzeyde de tiroid rahatsızlığım var. bu bitkiyi kullanmam sakıncalı olabilir mi?? teşekkür ederim şimdiden..

Yorum Yap

şifalı bitkiler
Şifalı Bitkiler Kategorisindeki Diger Haberler
şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler