|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
şifalı bitkiler

BALGAM SÖKTÜRÜCÜ BİTKİLER

Kategori: Bitkisel Tedavi Eklenme Tarihi: Ara 25th, 2010 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

BALGAM ÇIKARMA: Trakea ve bronşların iç yüzünü örten mukozadaki salgı bezlerinden, günde yaklaşık olarak 100 mi. kadar ıpukus yapısında bir salgı salgılanmaktadır. Bilindiği gibi solunum  yollarının iç yüzünü örten mukozanın epitel hücrelerinde titrek tüyler bulunmaktadır.

balgam söktürücü 150x150 BALGAM SÖKTÜRÜCÜ BİTKİLER

BALGAM ÇIKARMA: Trakea ve bronşların iç yüzünü örten mukozadaki salgı bezlerinden, günde yaklaşık olarak 100 mi. kadar ıpukus yapısında bir salgı salgılanmaktadır. Bilindiği gibi solunum  yollarının iç yüzünü örten mukozanın epitel hücrelerinde titrek tüyler bulunmaktadır. Bu titrek tüyler, buğday tarlasındaki başakların rüzgarla dalgalanması gibi dalgalanırlar ve üzerlerini ince bir zar gibi örtmekte olan mukus salgısını gırtlağa doğru iterler. Böylece herhangi bir toz ya da başka bir madde solunum yollarına kaçtığında bu mukusa takılır ve titrek tüylerin mukusa kazandırdıkları akıntı ile gırtlağa doğru taşınırlar. Gırtlağa taşınan mukus daha sonra yutağa (farinks) geçirilir ve buradan ya balgam biçiminde tükürülür ya da yutulur.

BALGAM SÖKTÜRÜCÜ VE GÖĞÜS YUMAŞATICI BİTKİLER

Meyan Balı, Meyan Kökü, Baldırıkara, Çam Kozalağı, Çuhaçiçeği Kökü, Gelincik Çiçeği, Hatmi Çiçeği, Mersin Yaprağı, Okaliptus Yaprağı, Sığırkuyruğu Çiçeği, Sütotu, Venüssaçı

Gerekli bilgi ve ayrıntıları aşağıdaki linklerden öğrenebilirsiniz

Şifalı Bitkiler  ve Balgam Söktürücü Macun 

 

 

66 views

şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler