|
Sifalı Bitkiler
sifalı bitkiler
şifalı bitkiler

Antioksidan Bitkiler

Kategori: Sağlıklı Yaşam İçin Eklenme Tarihi: Ara 17th, 2011 Ekleyen: kardelen
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler

Antioksidan (yükseltme önleyici )yağların  oksidasyonunu yavaşlatan madde. Canlılarda, kimyasal süreçler özellikle oksitlenme, serbest redikallerin oluşmasına neden olur. Yüksek derecede reaktif olan serbest radikaller farklı moleküller ile kolayca reaksiyona girebilir ve böylece hücrelere, canlıya zarar verbilir.

antioksidan 150x150 Antioksidan BitkilerAntioksidan (yükseltme önleyici )yağların  oksidasyonunu yavaşlatan madde. Canlılarda, kimyasal süreçler özellikle oksitlenme, serbest redikallerin oluşmasına neden olur. Yüksek derecede reaktif olan serbest radikaller farklı moleküller ile kolayca reaksiyona girebilir ve böylece hücrelere, canlıya zarar verbilir. Antioksidanlar serbest radikallerle reaksiyona girerek hücrelere zarar vermelerini önler. Bu özellikleriyle hücrelerin anorlleşme ve sonuç olarak tümor oluşturma risklerini azalttıkları gibi, hücre yıkımını da azalttıkları için, daha sağlıklı ve yaşlılık etkilerinin minimum olduğu bir hayat yaşama şansını yükseltir.

ANTİOKSİDAN NASIL OLMALI

Fizyolojik olarak zararsız olmalıdır.

Yağ ve yağ ürünlerinin kokusuna, tadına ve görünüşlerine etki etmemelidir.

Yemeklerin pişirilmesi sırasında yağa ve bununla hazırlanmış besinlere etki etmemeli ve aktif kalmalıdır.

Yağda yeter miktarda çözünmeli ve yağla karışabilmelidir.

Küçük derişimlerde etkili olmalıdır.

Kolay elde edilebilmelidir.

ANTİOKSİDAN ÇEŞİTLERİ

Antioksidan birçok farklı madde de bulunur. Bu maddelerin bir kısmı bitkilerde bulunur bir kısmıda vücut kendisi, serbest redikallere karşı bir savunma sistemi olarak üretir. Vücudun serbest redikallere karşı savunma olarak ürettiği antioksidanlar; katalaz, glutatyon peroksidaz ve superoksit dismutaz gibi enzimlerdir.

E Vitamini ( Alfa tokoferol ): İçinde alfa, beta, gama ve delta tokoferolleri bulunur. E vitamini pişirmeye ve sıcağa dayanıklıdır, pişirme esnasında tahrip olmazlar fakat ; yağda kızartma ve tahılların öğütülmesi sırasında E vitaminleri tahrip olur ve bozulur. Bu yüzden E vitamini içeren ürünler kızartılmamalı ve öğütülmemelidir. E vitamini dışında farklı maddelerde bulunan tokoferoller pişirmeye ve sıcaklığa dayanıklı olmayabilirler.

E vitamini;buğday, mısır, darı, pirinç, tahıllar, ayçiçek yağı, mısırözü yağı, pamuk yağı, ceviz, badem, yer fıstığı ve kuruyemişlerde bulunur.

C Vitamini ( Askorbik asit ): C vitamini çok çabuk okside olduğu için pişirirken ve hazırlarken C vitaminin çoğu işe yaramaz hale gelir. Bu yüzden C vitamini bulunan besinler hafif pişirilmeli, yenilebiliyorsa çiğ yenmesi ve hazırlandıktan sonra hemen tüketilmesi tavsiye edilir.

C Vitamini; turungiller, domates, yeşil yapraklı sebzeler ( brokoli, ıspanak vb. ), patates gibi sebze ve meyvelerde bulunur.

Beta-caroten: Vücutta depolanarak A vitaminine de dönüştürülen kırmızımsı-turuncu pigment çok güçlü bir antioksidandır. Güçlü antioksidandır ve kansere yakalanma rsikini azaltır.

Beta-caroten: Havuç, ıspanak, kayısı, şeftali gibi meyvelerde ve yeşil yapraklı sebzelerde fazlasıyla bulunur.

Flavonoid: Sarı ve beyaz pigmentlerdir. Sebze ve meyvelerde bulunan C ve E vitamininden çok daha fazla miktarda bulunur.

Flavonoid; Elma, çilek, üzüm, çay ve çikolata da bulunur.

Koenzim; Özellikle kanser ve nerölojik hastalıklara olan pozitif etkileri olan önemli bir antioksidandır. Koenzim; ciğer, kalp ve böbrek gibi et ürünlerinde ve balıkta yüksek oranda bulunur. Dışarıdan  koenzim haplarıda kullanılabilir.

Likopen: Bir çok meyveye kırmızı rengi veren maddedir. Kardiyovasküler hastalıklar ve kansere karşı etkileri ile bağışıklık sistemine olumlu etkileri vardır. Antioksidan özelliği kanıtlamıştır. Prostat ve kalın bağırsak kanserlerinin risklerini önemli ölçüde düşürdüğü kanıtlanmıştır. Domates de çok büyük miktarda bulunur.

HAVUÇ - ISPANAKGREYFURT  - ÇİLEKMAYDANOZANANASNAR

ÇEKİRDEKLİ KIRMIZI ÜZÜMMANGO –  NAR ÇEKİRDEĞİ

YEŞİL ÇAY - ADAÇAYIBİBERİYEBUĞDAYARPA - ELMA 

YABAN MERSİNİ - KİRAZBÖĞÜRTLENAHUDUDU

BADEMCEVİZ

 

Şifalı BitkilerŞifalı Bitkiler ve FaydalarıBitkisel Yağlar

Bitkisel TedaviCilt BakımıSaç BakımıSağlıklı Yaşam

 

 

Şifalı Bitkiler – Şifalı Bitkiler ve Faydaları – Bitkisel Tedavi

 

 

 

 

22 views

şifalı bitkiler


sss
Yazarlarimiz ve son yazilari
şifalı bitkiler
Editorun sectikleri
şifalı bitkiler
şifalı bitkiler